Kamerové systémy CCTV: Co to je, k čemu slouží a jaké jsou druhy?

Kamerové systémy CCTV, lidově a častěji nazývané zkrátka jako průmyslové kamery, představují komplexní, různě rozsáhlé a rozmanitými funkcemi vybavené monitorovací systémy, které se coby součást zabezpečovacích systémů používají pro zajištění neustálého dohledu v obchodních centrech, průmyslových halách, v podzemních garážích, ale stejně tak i domech, bytech a dalších komerčních i nekomerčních objektech. Jsou použitelné jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorách a navzájem se od sebe liší velkým cenovým rozpětím, které je logicky závislé na rozsáhlosti monitorovaného území a funkcích, kterými daný kamerový systém (ne)disponuje. Ovládání kamer je zajištěno buď automaticky, anebo přímo uživatelem, který celý systém může řídit, a to i vzdáleně.

Označení CCTV vychází z anglického „closed circuit television“, což v překladu znamená „uzavřený televizní okruh“. Ten se v základním provedení skládá ze zdroje, přenosové trasy, nahrávacího zařízení včetně softwarového a hardwarového vybavení a samozřejmě kamery – ať už pevné, či otočné. Volitelně jej však lze dovybavit o širokou škálu dalších prvků, jako zejména monitorovací zařízení, disková pole, audio zařízení, polohovací a ovládací prvky, ovládací kontakty, analytické funkce obrazu, softwarové nadstavby a tak dále. Záleží pouze na vás, vašich finančních možnostech a účelu, pro který kamerový systém zrovna potřebujete.

T

Jak vybrat kamerový systém?

Jak již bylo výše nastíněno, hlavním kritériem pro výběr vhodného kamerového systému je prostředí, kam bude zařízení nainstalováno a z toho vyplývající účel jeho využití.

Odpovědi na tyto otázky si řádně promyslete a následně je vždy konzultujte s prověřeným odborníkem, který vám s výběrem vhodného řešení na míru pomůže. I v tomto odvětví totiž platí, že nabídka je skutečně široká a laik se v ní tak prakticky nemá šanci zorientovat.

Stěžejní parametry, kterými se od sebe jednotlivé kamerové systémy a jednotlivé kamery navzájem liší, jsou rozlišení obrazu, noční dosvit, technologické provedení, vhodný objektiv a podobně.

Kamerove

Do jakých objektů se kamerové systémy CCTV hodí?

Kamerové systémy CCTV jsou použitelné prakticky kdekoliv. Hojně se používají v jednotlivých obchodech i celých nákupních střediscích, kancelářích, ale i nekomerčních prostorách typu domů, bytů, chat a tak dále.

Cctv - camera - 1312336

Instalace a servis kamerových systémů

Instalace kamerových systémů patří mezi odborné činnosti velice sofistikované povahy a pro správné fungování celého zabezpečovacího komplexu je nezbytné ji proto svěřit do rukou profesionálů.

My v TOP security s.r.o. již dlouhá léta zajišťujeme montáže, servis a revize kamerových systémů CCTV. Jak naše služby fungují?

Nejprve spolu vše zkonzultujeme, podíváme se na prostory, které chcete prostřednictvím kamer monitorovat, a najdeme spolu ideální řešení, které bude splňovat všechny Vaše požadavky a bude odpovídat hlídanému objektu. Zároveň si Vám dovolíme nabídnout servisní smlouvu, na jejímž základě se následně budete moci z naší strany spolehnout na podporu během užívání. A to jak v případě pravidelného servisu, tak i zcela expresní reakci v případě nenadálé události, poruchy, výpadku systému a dalších, nepředložených situacích.

V naší nabídce navíc naleznete široký sortiment produktů značek: BOSCH, INTELLEX, SAMSUNG, SIEMENS, VISION atd.

Kamera

Druhy kamerových systémů

Jaké rozeznáváme hlavní typy kamerových systémů dle technologie? Pojďme si je jeden po druhém zkráceně představit.

Autonomní kamerové systémy

Autonomní kamerové systémy sestávají z jednoho zařízení, pročež nabízejí velice jednoduchou instalaci, používání, a navíc jsou k dostání za rozumné ceny. Pořízená videa, případně snímky, si můžete velice rychle prohlédnout, a to dokonce i on-line – třeba přes chytrý telefon nebo počítač.  

Analogové kamerové systémy

Základní a cenově nejdostupnější typ kamerového systému ve standardní podobě představují analogové kamerové systémy, poskládané z přehledových kamer. Nižší pořizovací cena je vykoupena méně funkcemi a zejména nízkým rozlišením, které se zpravidla pohybuje v rozmezí od 600 do 1000 televizních řádků.

IP kamerové systémy

O poznání více výkonu, kvality, avšak zároveň znatelně vyšší pořizovací cena charakterizuje tzv. IP kamerové systémy. Ty poskytují rozlišení snímaného obrazu v rozmezí řádech megapixelů a zároveň jsou charakteristické jednoduchou strukturou propojení jednotlivých kamer do celku. Bohatší je i škála dalších funkcí, které se uživateli nabízí v nastavení kamer a pořizovaných záznamů, a to zejména volba mezi vysokým rozlišením, HD, FullHD, množství přenosu informací, analýza obrazu, alarmová hlášení a jiné.

HD SDI kamerové systémy

Jak na první pohled vyplývá z názvu HD SDI kamerových systémů, tento druh zprostředkovává natočený záznam v HD či FullHD rozlišení. Kromě jiného se často používá během rekonstrukcí analogových systémů jako náhrada.

HD-CVI kamerové systémy CCTV

Technologický přelom a v současné době nejnovější vychytávku představují HD-CVI kamerové systémy, které získaný obraz přenáší prostřednictvím koaxiálních kabelů určených pro systémy analogové. Ve své podstatě navazují na předchůdce HD-SDI.

Mezi hlavní plusy tohoto druhu systémů patří obousměrná komunikace mezi DVR a kamerou, až několikanásobné posunutí vzdáleností datových tras, či možnost napojit kamery na koaxiální kabel o délce dříve až nevěřitelných 500 metrů! Navíc, ačkoliv byste to pravděpodobně neodhadovali, HD-CVI modely jsou k dostání za příznivou cenu, která se často i vyrovná kamerovým systémům z řad analogových.