Instalace bezdrátového zabezpečovacího systému (montáž EZS)

Při výběru párku v rohlíku musíte vyřešit základní otázku. „S kečupem, s hořčicí, nebo s obojím?“ Zájemci o zabezpečovací systém to mají podobné. Mají na výběr také ze tří možností. „S kabelem, bezdrátový nebo kombinace obojího?“

Bezdrátové zabezpečovací systémy mají jednu nespornou výhodu. Jsou snadnější na montáž. Nejsou potřeba propojovací kabely, takže není nutné provádět žádné stavební úpravy.

Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. Instalace bezdrátových zabezpečovacích systémů může být pro nezkušené uživatele trochu složitější. Kdo se tomu chce vyhnout a ušetřit si nervy, může nechat instalaci na odbornících, kteří si s instalací bezdrátového zabezpečovacího systému hravě poradí.

Pokud jste aspoň trochu šikovní a máte v sobě ždibet odhodlání, nemusíte se nechat zastrašit a můžete zkusit instalaci svépomoci. Je nutné zmínit, že je důležité se zorientovat v celém zabezpečovacím systému a dobře znát všechny komponenty. K tomu může pomoci uživatelský návod, případně internet.

Několik základních tipů si dovolíme přidat i my.

Srdcem (a vlastně i mozkem) celého zabezpečovacího systému je centrální ústředna, která by měla být na bezpečném místě nedostupném pro nezvané hosty. Naopak lehce by se k ní měli dostat členové domácnosti. Součástí ústředny je také obvykle ovládací klávesnice.

Mezi další důležité komponenty zabezpečovacích systémů patří detektory. Právě ony prozradí mozku (centrální ústředně), že se něco děje. Je tedy důležité věnovat patřičnou pozornost tomu, kam je umístíte. Každý detektor vyžaduje jiné umístění a jiné podmínky. O tom, kam jednotlivé komponenty umístit si můžete přečíst více v článku zde.

Pokud nainstalujete detektory špatně, mohou se stát dvě věci. Buď bude docházet k falešným poplachům, nebo se poplach nespustí vůbec. Tento bod instalace tedy není radno podceňovat.

Začněte ústřednou a klávesnicí. Jak? Jednoduše. Pomocí montážních držáků ji upevněte ke stěně. Dalším krokem je připojení adaptéru k ústředně a následné zapojení adaptéru do zásuvky.

Hurá do toho, půl je hotovo. Teď je však za potřebí nastavit detektory podle manuálu. Co si pod tím představit? Jedná se zejména o nastavení citlivosti, spárují se s ústřednou a nastaví se bezdrátové senzory pro poplachové GSM systémy. Když je vše připravené, tak stačí detektory namontovat na stěnu nebo strop pomocí montážních držáků.

Obvykle se nastavuje systémový čas, počet uživatelů, hesla uživatelů, způsoby poplachu, nastavení možnosti hlasového odposlechu, odesílání poplachových SMS, zpoždění vstupu, zpoždění odchodu, trvání poplachu sirény, počtu vyzvánění, kontroly ztráty komponentu, hlášení o zapnutí a vypnutí systému, hlášení systému z jednotlivých detektorů či prostorů, nastavení upozornění při vybití baterií v detektorech a další...

Pokud vše funguje, jak má. Můžete si pogratulovat. Zvládli jste to.

Náš tip: Odborná montáž zabezpečovacího systému EZSwww.topsecurity.cz

Montáž EZS - rozmístění detektorů ve firmě