Drátový či bezdrátový elektronický systém zabezpečení?

Máme štěstí, že žijeme v klidné době. Nemusíme se nijak extra bát války a dalších událostí, které ohrožovaly lidstvo po celou dobu jeho existence. Přesto se i dnes najdou ve světě lumpové, zlodějíčci a jiní neřádi, kteří se občas chtějí přiživit na našem majetku. Nejlepší obranou proti takovým lidem jsou moderní zabezpečovací systémy.

Investice do bezpečí je to nejlepší, co je možné udělat. Dnes je už běžné, že zabezpečovací systémy používají firmy, státní instituce, ale i vlastníci rodinných domů a bytů. Zabezpečovací systémy jsou dobře dostupné, takže je dnes může využívat doslova každý.

Své využití najdou v hotelech, obchodech, kancelářích, zkrátka ve všech prostorách, které je dobré mít pod dohledem. Výdaje spojené s provozem a instalací celého systému jsou minimální, takže se taková ochrana určitě vyplatí.

Jaké typy zabezpečovacích systémů vlastně máme?

Díky elektronickým zabezpečovacím systémům neproklouzne do hlídaných prostor ani myška, aniž byste o tom věděli. Pomocí čidel detekují pohyb v daném úseku. V případě, že se něco pohne, může systém odeslat informaci o nebezpečí přímo majiteli prostřednictvím SMS zprávy.

Reakci elektronického zabezpečovacího systému je však možné nastavit i jinak. Záleží pouze na výběru klienta. Další možností je například hlášení pohybu v daném prostoru přímo na Pult centrální ochrany.

Do elektronických zabezpečovacích systémů spadají i jiné detektory, které je možné použít. Mohou to být například detektory, které sledují otevření dveří, rozbití okenní tabule, únik kouře, nebo detektor zaplavení objektu. Součástí elektronického zabezpečovacího systému mohou být také nejrůznější fotobuňky, elektronické terminály, zámky, poplašné sirény, ale i infrazávory.

Ústředna je srdcem a zároveň mozkem celého elektronického zabezpečovacího systému. Díky tomuto komponentu je možné hlídat místo 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Pokud o to stojíte, je možné nastavit ústřednu tak, abyste přes mobil a mikrofon mohli slyšet vše, co se v daném objektu zrovna děje.

Je však možné nastavit elektronický zabezpečovací systém i tak, aby v případě problému ihned zavolal pracovníky bezpečnostní agentury, policisty, nebo hasiče.

Elektronické zabezpečovací systémy toho umí ještě víc. Není to pouze nástroj k ochraně majetku, ale také je možné skrze systém ovládat různé domácí elektrospotřebiče. Může tedy vzniknout to, co se označuje jako „chytrá síť“.

EZS – drátové nebo bezdrátové?

Ať si vyberete to, nebo ono, nebudete litovat. Drátové elektronické zabezpečovací systémy jsou stejně spolehlivé jako ty bezdrátové. Bezdrátové systémy mají precizní rádiovou komunikaci a napájení z baterií s dlouhou životností.

Bezdrátové bezpečnostní systémy splňují přísné normy EU. Dalo by se dokonce říct, že bezdrátové bezpečnostní systémy jsou v některých ohledech lepší než klasické drátové systémy.

Jaké jsou největší výhody klasických drátových systémů?

Stále zatím platí, že drát vyjde levněji. Další výhodou je, že v této variantě je možné kombinovat produkty od různých výrobců v rámci jedné instalace (která může být relativně nákladná). Navíc není třeba vyměňovat baterie, ale pozor. Pravidelným revizím funkčnosti a stability sytému byste se vyhýbat neměli. Menší nevýhodou je složitější instalace, která vyžaduje drobné stavební úpravy kvůli vedení kabeláže.

Jaké jsou největší výhody bezdrátových systémů?

Instalace bezdrátového zabezpečovacího systému je podstatně méně časově i finančně náročná. Navíc není problém systém v budoucnu dál rozšiřovat. Protože se jedná o bezdrátový systém, je snadné bezpečnostní prvky přenášet. To oceníte zejména v případě stěhování nábytku a měnění designu prostorů. V případě stěhování je možné vzít bezdrátový zabezpečovací systém snadno s sebou do nového obydlí.